8510 383 0917
گیاه اچینو


: 124

اچینو کاکتوسی کروی است که روی بدنه خود شیارهایی مملو از تیغ دارد. زادگاه این کاکتوس جنوب غرب ایالات متحده است. بیاباهایی داغ با صخره‌های بلند مکان مورد علاقه این کاکتوس است. پس جای تعجب نیست اگر بگوییم خورشید را بسیار دوست داشته و علاقه زیادی به نور دارد. در فصل تابستان می‌توانید گیاه را بیرون از منزل نگه دارید و از آن برای تزیین تراس و بالکن منزل خود استفاده کنید.

در این مطلب در مورد شرایط مناسب رشد و تکثیر کاکتوس اچینو توضیحات کاملی در اختیار شما قرار داده شده است.

اچینو کاکتوسی کروی است که روی بدنه خود شیارهایی مملو از تیغ دارد. زادگاه این کاکتوس جنوب غرب ایالات متحده است. بیاباهایی داغ با صخره‌های بلند مکان مورد علاقه این کاکتوس است. پس جای تعجب نیست اگر بگوییم خورشید را بسیار دوست داشته و علاقه زیادی به نور دارد. در فصل تابستان می‌توانید گیاه را بیرون از منزل نگه دارید و از آن برای تزیین تراس و بالکن منزل خود استفاده کنید.

این گیاه در ابتدا نسبتاً سریع رشد می‌کند و سپس نرخ رشد آن افت می‌کند، به طور مثال برای داشتن کاکتوسی به قطر 10 سانت باید 10 سال صبر کنید.

نیازهای کاکتوس اچینو:
آبیاری:

نیاز آبی این گیاه در فصل بهار و تابستان متوسط است مثلا یک بار در هفته یا زمانی که خاک خشک شد، اما آبیاری را در فصل پاییز کاهش دهید. لازم به ذکر است که در فصل زمستان فقط 2 تا 3 بار به گیاه آب بدهید.

خاک:

خاک کاکتوسی که زهکشی مناسب داشته باشد برای این گیاه مناسب است. اضافه کردن ماسه یا سنگ‌ریزه در انتهای خاک گلدان به زهکشی خاک کمک می‌کند.

نور:

بهترین مکان برای این گیاه مکانی آفتابی و با تهویه مناسب است. اما آفتاب ظهر تابستان برای آن بسیار خطرناک است. در تابستان کاکتوس را در مکانی قرار دهید که نیمی از روز آفتاب و نیمی از روز سایه باشد. دقت کنید که به آرامی گیاه را از سایه به آفتاب منتقل کنید در غیر این صورت گیاه می‌سوزد. اگر اچینو را در منزل خود نگهداری می‌کنید محیط باید تهویه مناسبی داشته باشد.

رطوبت:

اچینو نسبت به خشکی هوا مقاوم است اما سعی کنید به طور مداوم آن را با آب گرم اسپری کنید. محیط مرطوب برای این گیاه  باعث ایجاد عفونت‌های قارچی و حتی مرگ می‌شود.

دما: 

به طور میانگین همه کاکتوس‌ها در فصل زمستان به خواب می‌روند. مناسب‌ترین درجه حرارت برای آن‌ها 8 تا 10 درجه سانتی‌گراد است و کمترین دمای قابل تحمل برای آن‌ها 5 درجه است. ضروری است که در فصل زمستان گیاه را در داخل خاکی خشک نگهداری کنید تا از پوسیدگی ریشه آن جلوگیری کنید. اچینو را دور از محیط سرد و مرطوب نگهداری کنید که در محیط سرد خیلی زود از بین می‌رود.

کوددهی:

از اواخر بهار تا اوایل تابستان از تغذیه مصنوعی استفاده کنید. ترجیحاً از کودهای مایع یا محلول در آب با درصد پتاسیم بالا، ولی دقت کنید غلظت بیش از حد کود می‌تواند اثر منفی بر روی گیاه داشته باشد.

تعویض گلدان:
در هنگام رشد گیاه یعنی در سال‎های اول رشد، تعویض گلدان را هر ساله انجام دهید. اما زمانی که سرعت رشد آن کند و به نوعی متوقف شد هر 2 تا 3 سال یکبار اقدام به تعویض کنید. قبل از شروع تعویض گلدان بدنه گیاه را با صفحات روزنامه بپوشانید، در حین انجام کار مراقب ریشه‌های گیاه باشید چرا که ریشه‌ها بسیار ظریف هستند.

تکثیر گیاه آچینو: 
با توجه به فرم گیاه تکثیر فقط از طریق بذر صورت می‌گیرد.

تکثیر از طریق بذر:

بذرها را داخل یک سینی نشاء بکارید، خاک باید حاصلخیز باشد. مثلاً ترکیبی از 60 درصد ماسه و 40 درصد ورمیکولیت. حفره‌ها را تا نیمه پر کنید و در هر کدام یک بذر قرار دهید و سپس روی آن‌ها مجدداً خاک بریزید. سینی نشاء را در برابر یک نور فیلتر شده قرار دهید. . به هیچ عنوان درب ظرف کاشت بذر اچینو را نبندید، بذر این کاکتوس رو با بذر کاکتوس‌های دیگر در یک گلخانه یا یک ظرف نکارید، چون اولا نیاز به هوای بیشتری دارند که با بستن ظرف هوای مورد نیاز تامین نمی‌شود و دوما رطوبت زیاد نیاز ندارند که با بستن ظرف رطوبت بالا میرود و باعث جلوگیری از رشد و گاهی بروز بیماری‌های قارچی می‌شود. روزانه خاک را بررسی کنید تا خشک نشود و با آب‌پاش خاک را مرطوب کنید. بین 2 تا 6 هفته بعد جوانه‌های قرمز رنگ ظاهر می‌شوند. جوانه‌ها را به گلدان‌های 5 سانتی‌متری منتقل کنید تا زمانی که ستون فقرات کاکتوس یعنی بخش‌های تیز و خاردار کاکتوس ایجاد شود. بعد از گذشت 1 تا 2 سال از زمان کشت کاکتوس اقدام به تعویض گلدان کنید. به آرامی گیاه را با خاک اطراف آن منتقل کرده و بعد از آن هفته‌ای یکبار اچینو را آبیاری کنید.
 بیشتر بوته‌هایی که در داخل منزل نگهداری می‌شوند گل نمی‌دهند. برای به گل نشستن باید گیاه را به خارج از منزل منتقل کنید. گل‌های زرد رنگ در یک حلقه بالای گیاه ظاهر می‌شوند اما در مقایسه با حجم کروی اچینو بسیار کوچک هستند. گل‌ها از اواخر بهار تا تابستان فقط در گونه‌هایی که به اندازه کافی نور خورشید دریافت کرده‌اند ظاهر می‌شوند.

آدرس ارتباطی ما

آدرس : شیراز، خیابان فردوسی- بلوار زند- پاساژ سروش- روبروی هنرستان شهید عابدینی- ساختمان سروش- طبقه2- واحد 31

تلفن : 09173838510

پست الکترونیک: info@jahanbazropt.com